Mis on martsipan

Ja kas see on sellist vaimustust väärt?

Martsipan on hõrk mandlihõrgutis, mis ei hiilga mitte ainult oma suurepärase maitsega, vaid ka oma tervislike omadustega. See hõrgutis on valmistatud lihtsalt purustatud mandlitest, mis tagab, et kõik mandlitele omased kasulikud ained on säilinud.

Sõna „martsipan“ tuleneb saksa sõnast „Marzipan“ või itaalia sõnast „marzapane“. Arvatakse, et see nimi anti Püha Marcuse auks. Eestis ongi martsipan tuntud kui „martsipan“.

Martsipani valmistatakse, segades riivitud ja pulbristatud mandleid tuhksuhkruga, et saada elastne pasta. Seda pastat saab kasutada mitmesuguste toodete, näiteks loomade, lillede, puuviljade valmistamiseks ja kookide kaunistamiseks. Kujukeste osade omavaheliseks kokku liitmiseks ei ole vaja mingeid toiduliime. Tooteid saab värvida toiduvärvidega või glasuurida šokolaadi, suhkru, sidruni või muude ainetega. Martsipani võib tarbida ka puhtal kujul, ilma värvide ja glasuurita, seda martsipanivormi tuntakse martsipanimassina või martsipanileivana.

MIKS MARTSIPAN OLI JA JÄÄB KONDIITRITOODETE SEAS KUNINGAKS

Martsipanil on vaatamata lihtsale retseptile palju unikaalseid omadusi

Ideaalne voolimiseks

Suurema suhkrusisaldusega (30 või 40%) martsipan on nagu söödav plastiliin. Lapsed armastavad enne maitse nautimist luua oma lemmik multifilmitegelase kujuke.

PAREM KUI PALJUD TAINAD

Kõrge mandlisisaldusega martsipan (premium martsipan) on valmis ahju panemiseks. Kiire magustoidu variant õhtusöögiks.

Erinevad maitsed

Me armastame maitsetega eksperimenteerida! Meie valikus on üle 8 erineva maitse, alates klassikalisest (40%) ja pistaatsiast kuni julgemate valikuteni, nagu vaarikas, mustikas, soolakaramell, apelsin jm.

Looduslikud koostisosad

Meie lisame martsipani sisse ainult looduslikke koostisosi, nagu mandel, tuhksuhkur ja suhkrusiirup. Maitsestatud martsipanid valmistatakse eranditult naturaalsete toiduainete nagu tsitrusviljade koor, kuivatatud vaarikad ja purustatud pistaatsiapähklid lisamisega.

Energiapomm

100 grammi martsipani sisaldab energiat 479 kcal, mis annab jõudu sündmusterohkeks päevaks. Eelistage suurema mandlisisaldusega martsipani, kui soovite saada põhienergiat rasvadest ja valkudest mitte süsivesikutest!

Pikk säilivusaeg

Korralikult pakendatud ja heades säilitustingimustes säilib klassikaline martsipan (40%) kuni ühe aasta. Head hoiutingimused on kuivas toatemperatuuriga kohas.

Martsipani koostis

Mis on martsipani sees? Ausalt öeldes mitte palju.

Martsipani ehtsuse ja paremuse määrab selle valmistamisel kasutatud mandlite ja suhkru koguse suhe. Üldiselt, mida suurem on mandlite osakaal, seda parem ja kallim on martsipan. Tavaliselt on mandlite sisaldus umbes 1/3 kuni 1/4, sõltuvalt konkreetsest tootest. Kujude valmistamiseks on vaja suuremat kogust suhkrut, et need oleksid tugevamad ja ning säiliksid pikaajaliselt.

Suhkrupulber

Mandlid

Siirup

Kuidas seda tehakse?

Kodune versioon martsipanist

Huvitavad faktid martsipani kohta

Faktid martsipanist, mida te ei teadnud

Hea aju aktiivsuse jaoks

Martsipan stimuleerib mandlite (letsitiini allikas) sisalduse tõttu närvirakkude aktiivsust, mis tähendab, et seda soovitatakse kui „energiapommi“ rasket tööd tegevatele inimestele, samuti kooliõpilastele ja üliõpilastele eksamite eelõhtul. Martsipan annab teile naturaalset energiat, ilma et see kahjustaks keha nagu mõned energiajoogid. Ainus, mida tuleb meeles pidada, on see, et kui kasutate martsipani aju dopingu eesmärgil tihti ja suures koguses, võib see teie välimust kahjustada (kaloreid on martsipanis piisavalt).

Asendamatu ravim

Keskajal müüsid martsipani apteekrid. Nad soovitasid seda ravimina kehaliste ja vaimsete häirete raviks. Apteegid kasutasid ravimi jaoks ka spetsiaalset ladinakeelset nimetust Marci panis. Tollal oli martsipan ainult rikastele kättesaadav gurmee-roog.

Tõeliselt kuninglik roog

Venemaal on martsipan tuntud Anderseni, Hoffmanni ja vendade Grimmide muinasjuttudest, kus see sümboliseerib laste õnne ja maagiat. Tsaaririigi ajal toodeti martsipani rohkem kui sada aastat. Ainult väga jõukad inimesed võisid endale lubada haruldast gurmee-hõrgutist. Sellist kingitust ei olnud häbiväärne viia keisrile endale.

Lääne kultuuri maitse

Nõukogude Liidus toodeti martsipani „läänemeelses“ Eestis, mis oli riigi n-ö tunnusmärk. Tänaseni toodab Kalevi tehas, mis praegu kuulub Taani pealinnale, nõukogude ajal sündinutele tuntud Kalevi kaubamärgiga martsipani šokolaadis ja muid selle sisuga tooteid.

Üksikasjad on olulised

Vanast hansalinnast Lübeckist (Saksamaa) pärit kondiitrite sõnul on teada peaaegu kakssada retsepti: martsipan apelsinidega, ananassiga, rummiga. Tõelised martsipani tundjad teavad, et seda maiuspala valmistatakse üsna keerulise retsepti järgi ja sisaldab ideaalis vähemalt 28–33% mandleid. Mandel ise peaks samuti olema eriline, olulised on kõik üksikasjad: pähkli sort, maitse, niiskus ja koristusaeg.

Igaüks tahab olla kangelane

Martsipani valmistatakse ka teistest pähklitest – india või maapähklitest. Tootmine on odavam, kuid tegelikult ei tohiks sellist toodet martsipaniks nimetada, sest tõeline martsipan koosneb mandlitest.

Previous slide
Next slide

KUS, KUIDAS JA KES LEIUTAS MARTSIPANI?

Ühe legendi kohaselt leiutati martsipan Itaalias suure ikalduse aastal, kui mandlid osutusid ainsaks viljaks, mis kõik raskused üle elas. Just siis hakkasid vilunud itaallased sellest leiba, pitsasid ja magusat martsipani valmistama. Prantslased omakorda väidavad, et nemad olid need, kes leiutasid martsipani.

Ja kuidas on siis sakslastega, kellel on oma martsipani pealinn – endine hansalinn Lübeck (Tallinn oli muide samuti hansalinn)? Lõppude lõpuks on nad juba sajandeid valmistanud kõige maitsvamat ja kvaliteetsemat martsipanimassi (vana salajase retsepti järgi!), mida kasutavad kondiitrid üle kogu Euroopa! Ja sõna ise pärineb tõenäoliselt saksa keelest …

Ja muidugi on Eestil oma legend martsipani päritolu kohta, mis sai laialdaselt tuntuks tänu imelise eesti kirjaniku Jaan Krossi loole.

Teie ostukorvi